Rozewie Artakcje - Latarnia morska
Latarnia morska w Rozewiu zlokalizowana jest przy ul. Leona Wzorka 1. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował tutaj w latach 1920 -1939. We wrześniu 1939 r. - po wybuchy II Wojny Światowej - został przez nazistów zamordowany. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który w latach 1920 - 1924 odwiedzał Rozewie - zamieszkiwał podobno nawet w latarni. Na dziedzińcu znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego.
Budowla latarni powstała w 1822 r. i poddana była dwóm znacznym przebudowom. Pierwszej w 1910 i następnej w 1978 roku. W czasie tej drugiej dokonała się największa przemiana w wyglądzie latarnia została ona podwyższona o 8 m przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były pobliskie drzewa rosnące w Rezerwacie Przyrody Przylądek Rozewski, które zasłaniały blask latarni. Na wieży zainstalowano również inne źródło światła.
Latarnia jest udostępniona dla wczasowiczów, co więcej w jej wnętrzach znajduje się małe Muzeum Latarni Morskich. Można w nim oglądać m.in. poprzedni reflektor latarni wraz z wyposażeniem elektrycznym - urządzenia te pozostały na swoim miejscu po modernizacji latarni.
Wieża latarni jest wysoka na bez mała trzydzieści trzy metry, a przez wzgląd na usytuowanie na wysokiej skarpie źródło światła umieszczone jest na wysokości przeszło 83 m n.p.m. - widoczne jest z 26 Mm. Budynek latarni jest dosyć specyficzny - biała, murowana dolna część i metalowa, czerwona góra. Pobliskie miejscowości: Jastrzębią Górę, Władysławowo oraz panoramę morza można podziwiać z tarasu latarni.
Latarnia Rozewie godziny otwarcia:
Telefon kontaktowy: 783 70 68 64
*dzieci (min. 105 cm wysokości), uczniowie, studenci, emeryci i renciści oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem.
Szukasz noclegu w Rozewiu? Sprawdź tutaj: ROZEWIE NOCLEGI
Ostatnia aktualizacja - MAj 2023 r.
Informacje na podstawie strony http://www.tpnmm.pl.